Menu
«  ^

O nas
Oferta
Sponsorzy
i partnerzy

Artykuły


Miasto z logistycznego punktu widzenia

Spedycje.pl
sobota, 14. listopad 2009 , 09:15


Logistyka Miejska - konferencji w WSL

Jak przebiegają przygotowania do mistrzostw Euro 2012? Czy rower rzeczywiście jest najbardziej ekonomicznym i ekologicznym środkiem transportu?
Jakiego rodzaju problemy związane są z publicznym finansowaniem miejskiego transportu zbiorowego?


Rozwiązań tych i wielu innych zagadnień szukali studenci z czternastu kół naukowych z całej Polski, którzy w dniach 5-6 listopada uczestniczyli w Konferencji „Logistyka Miejska” w WSL. Organizatorem corocznego spotkania było Studenckie Naukowe Koło Logistyki CorLog, działające przy Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.
Konferencję otworzył prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski, rektor Wyższej Szkoły Logistyki, który nie krył zadowolenia z rosnącego zainteresowania corocznymi, studenckimi spotkaniami. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę problemów związanych z szeroko pojętą logistyką miejską.
Zdanie profesora potwierdzili następnie goście. Prelegenci poinformowali o wykonanych już inwestycjach oraz zaplanowanych przedsięwzięciach w Poznaniu w ramach przygotowań do EURO 2012. Na temat Mistrzostw Europy mówili także studenci z SKN CorLog, Szymon Świekatowski i Rafał Mikołajczyk oraz członkowie Europejskiego Koła Logistyki z Politechniki Śląskiej, Rafał Fleger i Paweł Płaszczyk.
- Studenci przedstawili obecny stan polskich dróg, infrastrukturę kolejową i lotniczą, a także pokazali nam, na jakim etapie budowy są polskie stadiony. Poza tym, członkowie koła CorLog pokazali krótki film z wizualizacją poznańskiego stadionu LECHA, przy ulicy Bułgarskiej – relacjonuje Weronika Jankowska, studentka WSL i uczestniczka Konferencji.

Następnie Tomasz Kokot i Małgorzata Michałek z Politechniki Śląskiej w Katowicach przeprowadzili prezentację na temat elastyczności popytu i podaży w procesie planowania transportu miejskiego. Natomiast mgr Jacek Walkowiak, na przykładzie Gniezna przedstawił problem miast średniej wielkości, związany z nieprzystosowaniem infrastruktury drogowej do zapotrzebowania ze strony mieszkańców, co najczęściej prowadzi do powstania gigantycznych korków drogowych.

Pierwszy dzień Konferencji zakończył wykład Studentów Naukowego Koła Transportu Uniwersytetu Szczecińskiego- Łukasza Jaśkowa i Mateusza Kulińskiego.
- Poruszyli trudny temat. Omówili problemy, z jakimi borykają się na co dzień osoby starsze, niewidome oraz niedowidzące, korzystające z miejskich środków transportu. Przedstawili szereg rozwiązań, jakie zarząd miasta powinien wprowadzić, aby ułatwić poruszanie się tej, szczególnej grupie osób - wyjaśnia Marta Kowalczyk, uczestniczka Konferencji. – Wśród zaproponowanych przez nich rozwiązań, było między innymi umieszczenie większych tablic z rozkładem jazdy pod wiatami przystanków. Inna propozycja to zamienienie obecnych tablic z numerami autobusów lub tramwajów na znacznie większe i w bardziej jaskrawych barwach. Ich analiza pozwoliła zrozumieć uczestnikom Konferencji, jak ważne jest to zagadnienie – dodaje studentka.

Drugi dzień naukowego spotkania rozpoczął wykład dr Zygmunta Białki z Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, który przybliżył słuchaczom systemy zarządzania komunikacją miejską na przykładzie stolicy Wielkopolski.
- Pan doktor zapoznał nas pomysłem stworzenia zintegrowanego centrum komunikacji, a także pokazał wizualizacje dworców: PKS i PKP oraz pętli tramwajowej na Ogrodach – wyjaśnia Weronika Jankowska.
Natomiast o najbardziej ekonomicznym i ekologicznym środku transportu opowiedzieli członkowie Koła "AE Logic" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – Jacek Paul i Tomasz Ratajczak. W swoim wystąpieniu przedstawili między innymi europejską sieć szlaków rowerowych Eurovelo, pokazali miasta najbardziej przyjazne rowerom oraz mapę poznańskich szlaków rowerowych.

Na zakończenie Konferencji za sprawą Karoliny Kędzierskiej i Aleksandry Piotrowskiej z Akademii Morskiej w Gdyni, przenieśliśmy się do Trójmiasta. Studentki przybliżyły słuchaczom zalety tramwajów wodnych, jako doskonałej alternatywy dla tradycyjnych środków komunikacji.
- Konferencja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Świadczy to nie tylko o jej wysokim poziomie, ale także o sukcesie organizacyjnym studentów WSL, którzy potrafią zachęcić do przyjazdu na Logistykę miejską swoje koleżanki i kolegów z uczelni z całego kraju, a potem znakomicie ich ugościć proponując ciekawy program – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki. - W tegorocznej edycji wzięli udział studenci między innymi z Gdyni, Krakowa, Szczecina, Katowic, Zabrza, Gniezna i Wrocławia – wymienia.
ebi./WSL


© Mareczek 2009-2010; © KNT 2010-2012
Wykorzystywanie materiałów znajdujących sie na tej stronie bez wiedzy KNT jest zabronione!